هدف از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص هدف از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی گفت: ساماندهی نرخ ارز در اقتصاد کشور از اهداف مهم این اقدام است. برخلاف عده‌ای که تصور می‌کردند ایجاد بازار متشکل ارزی شاید پیامدهای منفی در اقتصاد کشور داشته باشد، ما معتقد هستیم ایجاد بازار متشکل ارزی بازار ارز را ساماندهی می‌کند. پورابراهیمی گفت: ایجاد بازار متشکل ارزی می‌تواند به تعادل بهتر بازار ارز کمک کند، اولین مزیتی که برای ایجاد بازار متشکل ارزی وجود دارد، دادن انگیزه به صادرکنندگان مبنی‌بر توزیع منابع ارزی ناشی از صادراتشان به بازار است. وی ادامه داد: براساس گزارشی که در نشست مشترک کمیسیون با رئیس‌کل بانک مرکزی ارائه شد، حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از منابع ارزی کشور از محل صادرات غیرنفتی برگشت پیدا کرده است؛ البته بازگشت بقیه این منابع هم براساس برنامه زمان‌بندی توسط دولت و بانک مرکزی در حال پیگیری است. اما نحوه تسویه ارز صادرکنندگان موجب شده است که هیچ علاقه‌ای به روشی که در حال‌حاضر بانک مرکزی اعلام می‌کند نداشته باشند و نسبت به تسویه ارز خود اقدام نکنند.

صادرکنندگان باید به تعهداتشان عمل کنند

پورابراهیمی گفت: به‌جز تعهداتی که برای پتروشیمی‌ها برای بازگرداندن ارز تدوین شده است، بقیه صادرکنندگان به‌دلیل تعیین نرخ نامناسب برای تسویه ارز ناشی از صادرات به تکالیف خود عمل نکردند. وی اظهار کرد: بخشنامه جدید بانک مرکزی درخصوص بازار متشکل ارزی صادر شد و این امر موجب شد نرخ بازار غیررسمی ارز در حوزه اقتصادی تعدیل شود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: امیدواریم این مسیر استمرار پیدا کند و تا پایان خردادماه شاهد راه‌اندازی بازار متشکل باشیم که در این صورت حجم زیادی از منابع ارزی که تا امروز وارد بازار نشده است به بازار اقتصادی باز خواهد گشت و افزایش حجم صادرات در اقتصاد کشور رقم خواهد خورد. پورابراهیمی گفت: با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی همزمان با افزایش قابل‌توجه حجم عرضه ارز به‌دلیل بازگشت منابع ارزی ناشی از صادرات و همچنین صادرات جدید میزان تقاضای ارز نیز در اقتصاد کشور کاهش خواهد یافت. وی ادامه داد: در حال‌حاضر هر کسی که از سامانه نیما ارز تخصیصی برای واردات کالا دریافت می‌کند ما‌به‌التفاوت قابل‌توجهی به جیب می‌زند، این مابه تفاوت به جز رانت در اقتصاد کشور چیز دیگری نیست. پورابراهیمی گفت: این روند فسادزا باعث شده است که تقاضا برای ارز در اقتصاد کشور بیش از آن چیزی باشد که نیاز کشور است و تغییر منفی در تراز بازرگانی کشور، تشدید تقاضا برای افزایش نرخ ارز را در پی دارد.

در انتظار کاهش نرخ ارز

وی تاکید کرد: شکل‌گیری بازار متشکل، میزان تقاضای ارز را کاهش و حجم عرضه ارز در بازار را افزایش می‌دهد؛ بنابراین در هفته‌های آینده کاهش نرخ بازار غیررسمی ارز را شاهد خواهیم بود و تعادل منطقی در بازار ایجاد خواهد شد. عضو شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا گفت: ایجاد بازار متشکل ارزی مانع رانت و فساد در کشور می‌شود زیرا چند نرخی بودن ارز موجب توزیع رانت و فساد است. وی ادامه داد: در صورت تشکیل بازار متشکل ارزی نرخ ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود و طبق توافقی که دولت و مجلس کرده‌اند، همانند سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی به دولت اختصاص داده شده است؛ البته به دولت اجازه داده‌ایم از نرخ سامانه نیما برای واردات کالاهای اساسی استفاده کند؛ بنابراین بازار متشکل ارزی به نرخ‌های ترجیحی ارز ارتباطی ندارد و آن به‌جای خود باقی است.

منبع