نوبهار است در آن کوش که خوش دل باشی

نوروز ، آغاز بهار ، مظهر رستاخیز طبیعت و شکوه خلقت، خجسته عید باستانی  بر همه عزیزان و سروران و یاران گرامی فرخنده و مبارک باشد

جهان نو می شود و چه زیباست که ما نیز رخت  نو  بر تن کنیم ؛ بر افکار و عقاید و روش و منش و گفتارمان ؛ و جهان را  بیش از گذشته از دریچه عشق و صفا و محبت بنگریم و کدورت ها  و دشمنی ها  و خستگی ها و افسردگی ها را از دل بشوییم و بقول حضرت حافظ  “طرحی نو “دراندازیم.

این همه البته بس دشوار است و سخت . چرا که انسان  نیز مانند هر پدیده ای اسیر گذشته است و دچار محدودیت ها و معذوریت ها ؛ اما به گمانم بر خلاف سایر پدیده ها ، آدمی این استعداد و توان را دارد تا در حد بسیاری ، از اسارت گذشته و بقول اساتید اقتصاد ” وابستگی به مسیر ” خود را برهاند و از دیروز و امروز  فراتر رود و بر  بسیاری از محدودیت ها و معذوریت ها چیره شود.

سه اقدام به گمانم در ایجاد این تحول راهگشاست ؛تفکر و تعمق درونی ، فکر و کار جمعی و ارتباط و تعامل با جوانان  ، که این سومی بنظرم  کمتر مورد توجه  ما بوده است . در حالیکه اگر باور داشته باشیم که جهان ، همچنانکه طبیعت ، رو به سوی آینده و نو شدن دارد ،  آنگاه باید به نیروی جوان که مظهر  و مصداق این نو شدن است بیش از پیش  توجه  و اتکا نمائیم و در جهت شناخت و جلب و جذب آنان و یادگیری از ایشان کوشا باشیم .

سرزندگی و شور و شوقی که  در نسل جوان شاهد و ناظر آنیم  و  خود را  همچون چشمه هایی زاینده ، جا به جا در هنر و ورزش و دانش و کسب و کار خلاقانه  و خدمت گزاری و  نوعدوستی  و… بروز می دهد . توانایی ها و زیبائی  هایی  که  تلخی ها و سیاهی ها را از دل و دیده مان  می شوید و اشک شادی و امید بر جان  و چشم مان  می نشاند.

ارادتمند در حد توان ،  درک و شناختم  سعی و تلاش نموده ام تا از دریچه این توانایی ها و زیبائی ها  و با مدد از تجارب  بس ارزشمند یاران و همراهانم  به حیات اجتماع  بنگرم و اقدامات و فعالیت هایم برگرفته از این حرکت ها و تلاش ها  برای ماندگاری باشد ؛  دریچه فداکاری ها و تلاش ها و مبارزه کردن ها و ناامید و خسته نشدن ها و دوستی ها و نه دشمنی ها و خصومت ورزیدن ها و…

امروز و در این آغازین روزهای بهاری ، دل هامان را از تیره گی ها و دشمنی ها بپالائیم  و دست هایمان را به هم گره زنیم و شادمان و امیدوارنه  با خود عهد کنیم که بیش از گذشته برای بقا و دوام این سرزمین و حیات و شادی و غرور جوانان این آب و خاک  که فرزندان عزیز و دلبندمان اند سعی و  تلاش نمائیم تا در این  وطن ، وطنشان ، ایران عزیز و  نزد مام میهن بمانند و بدان  افتخار کنند و افتخار بیافرینند که ایرانی اند !

که ایران چو باغی است خرم بهار    شکفته همیشه گل کامکار

 

سعادت تان پاینده ، مهرتان پایدار ، نوروزتان پیروز

 محسن خلیلی

بهار ۱۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 10 =