معافیت ارزی پاسخگوی مشکلات صادرکنندگان نیست

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برخی معافیت‌های در نظر گرفته شده از سوی دولت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات پاسخگوی مشکلات صادرکنندگان نیست و باید مسائل دقیق‌تر و شفاف‌تر دیده شود. عباس قبادی، در جریان افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته در گفت‌وگو با ایرنا افزود: تامین مواد اولیه و مشکلات ارزی از جمله دغدغه‌های فعالان این صنعت است. او بیان کرد: دولت معافیت‌هایی در موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات پیش بینی‌هایی داشته، از جمله اینکه تا سقف یک میلیون یورو، صادرکننده از عرضه ارز به سامانه نیما معاف شود؛ تا سه میلیون یورو تخفیفاتی قائل شده و می‌توانند ۵۰ درصد ارز صادراتی را به «سامانه نیما» واگذار کنند.

به گفته قبادی، صادرکنندگان تا ۱۰ میلیون یورو در سال نیز به میزان ۳۰ درصد معافیت از عرضه ارز در نیما دارند اما معافیت‌های پیش بینی شده تکافوی صادرکنندگان نیست و باید مسائل مشکلات را ریز‌تر و دقیق‌تر بررسی کرد. معاون وزیر صنعت از تهاتر کالاهای وارداتی به‌جای عرضه بخشی از ارز صادراتی به سامانه نیما به عنوان راهکاری برای این مساله یاد کرد که دولت مخالفتی با آن ندارد. این مقام مسوول تاکید کرد: بسیاری از موضوعات قابل حل و فصل است اما از آنجایی که مشکلات به دقت، شفافیت و با سرعت منتقل نمی‌شود تصمیم‌های دقیقی در برخی مقاطع گرفته نشده است. قبادی یادآور شد: در بحث واردات بیشتر فعالان این صنعت از تخصیص و انتقال ارز گلایه‌مند هستند و ابراز امیدواری کرد تصمیم‌سازان بانک مرکزی در این زمینه به رفع مشکلات بپردازند. معاون وزیر صنعت درباره برپایی نمایشگاه صنعت چاپ نیز گفت: صنعت چاپ و بسته‌بندی یکی از صنایع پایه‌ای کشور است که در همه موضوعات اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی از یک بروشور ساده تبلیغاتی گرفته تا کارت ملی، اسکناس و بسته‌بندی کالاهای صادراتی نقش دارد.

او افزود: در گذشته شاهد بودیم بسیاری محصولات ایرانی که با بسته‌بندی مناسب روانه بازار‌های صادراتی نمی‌شدند مورد اقبال خریداران خارجی قرار نگرفتند و این اساس نوع بسته‌بندی در صادرات کالا اهمیت بسزایی دارد. قبادی خاطرنشان کرد: ایران در صنعت چاپ و بسته‌بندی سابقه زیادی دارد، اما در عین حال با مشکلات متعددی مواجه است که امید می‌رود با تشکیل کارگروه‌هایی با حضور صاحبان اصناف و تشکل‌های چاپ در بهترین زمان ممکن به مشکلاتشان رسیدگی شود. قبادی تاکید کرد: صنعت چاپ و بسته‌بندی با بیش از ۲۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم می‌تواند در موضوع صادرات نقشی تاثیرگذار داشته باشد. معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این نمایشگاه که با حضور ۴۰۰ شرکت داخلی و ۵۰ شرکت خارجی در فضایی افزون بر ۴۰ هزار متر مربع برگزار شده، نشان می‌دهد که صنعت چاپ و بسته‌بندی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 16 =