سردرگمی تجار در تامین مواد اولیه

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران مطرح کرد

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: قرار بود ظرف ۶ ماه ابتدایی سال جاری، ۲۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه شود، اما رقم بسیار کمتری تحقق پیدا کرده

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: قرار بود ظرف ۶ ماه ابتدایی سال جاری، ۲۰ میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه شود، اما رقم بسیار کمتری تحقق پیدا کرده و کمبود ارز در این سامانه محسوس است. به گفته احمد صادقیان، مدیران و مسوولان کشور باید هرچه سریع‌تر به داد فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان و صادرکنندگان برسند. او درباره دریافت ارز از سامانه نیما اظهار کرد: شرکت ما از اردیبهشت در خواست دریافت ارز از سامانه نیما را داده و چندین پروفرما (پیش فاکتور سندی که توسط فروشنده صادر می‌گردد) داشته‌ایم اما ارز کافی برای دریافت وجود نداشت و به تازگی توانسته‌ایم تنها یکی، دو تا از آنها را به سختی و با قیمت‌های رقابتی دریافت کنیم. باتوجه به تاخیر به وجود آمده، هم‌اکنون واحدهای تولیدی و صنعتی ما دچار کمبود مواد اولیه و مشکلات بسیاری شده‌اند.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در خصوص مهم‌ترین مشکلاتی که واحدها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، گفت: بحث تامین مواد اولیه یکی از مباحث اساسی برای واحدهای تولیدی است و هم‌اکنون شاهد سردرگمی در این زمینه هستیم. در بخش صادرات هم بخشنامه‌های متعدد ارزی که صادر شد و گروه بندی‌ها تغییر کرد؛ قیمت ارز نوسان بسیار داشت و چالش‌های بسیاری را شکل داد. در حال حاضر شاهد آن هستیم که عدم وجود برنامه منسجم باعث شده که تعهداتی برای واحدها به وجود بیاید. صادقیان افزود: علاوه بر این، در ماه‌های گذشته شاهد بی‌ثباتی‌های بسیاری بودیم و در این بین واحدهای تولیدی نمی‌دانند باید چه کاری انجام دهند. بخشنامه‌های خلق الساعه که صادر می‌شود و در فاصله کوتاهی هم نقض می‌شود، فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی را با مشکل مواجه کرده است و هیچ فعال اقتصادی نمی‌تواند حتی برای فردای کسب و کارش برنامه‌ریزی کند. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: مثلا یک بخشنامه‌ای صادر می‌شود و بند ۹ آن خیلی از واحدهای تولیدی را معاف و شامل ارز دولتی می‌داند اما به فاصله یک هفته بخش نامه دیگری صادر می‌شود که همه‌چیز را تغییر می‌دهد و در این بین تعهداتی برای تولیدکنندگان ایجاد می‌شود اما کسی پاسخگو نیست؛ آن هم در شرایطی که یک سرمایه‌گذار و تولید‌کننده برای دخل و خرج خود محاسبات دقیقی را انجام می‌دهد و تنها در شرایط خاصی هست که آن سرمایه‌گذاری توجیه اقتصادی دارد. وقتی همه‌چیز تغییر می‌کند در واقع کل آن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری عوض می‌شود و کسی که وارد کار شده در واقع شرایط به او تحمیل می‌شود آن هم در حالی که با رکود اقتصادی رو به رو هستیم.

صادقیان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره شروع دور دوم تحریم‌های یک جانبه امریکا و برنامه‌ریزی که دولت انجام داده، گفت: صادرات دچار چالش‌های جدی است، بحث انتقال کالا، جابه‌جایی‌های مالی و پولی و هزینه‌هایی که به صادر‌کننده تحمیل می‌شود و سردرگمی برای برنامه‌ریزی نسبت به آینده معضلات جدی را به وجود آورده است که با شروع دور دوم تحریم ها؛ به خصوص تحریم‌های بانکی و مالی این مشکلات پیچیده‌تر هم خواهد شد. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: توجه داشته باشید که ما در صادرات کالا علاوه بر اینکه مشکلات خاص خودمان را داریم با دامپینگ کشورهای دیگر هم روبه‌رو هستیم؛ بسیاری از کشورها حمایت‌های زیادی از واحدهای تولیدی و محصولات صادراتی خود انجام می‌دهند و این رقابت را در بازارهای جهانی بسیار دشوار می‌کند؛ مثلا کشور ترکیه برای حضور قوی شرکت‌هایش در بازار آفریقا حدود ۳۰ درصد تعرفه‌ها را پرداخت می‌کند و در مقابل ما با وجود اینکه هزینه تولیدمان بالاست، مشکل نقل و انتقال پول و… را هم داریم و این حمایت‌ها را هم نداریم؛ به عنوان مثال، برای حضور در نمایشگاه‌های جهانی هیچگونه حمایت دولتی وجود ندارد. شرکت ما نیز به عنوان یکی از اصلی‌ترین واحدهای تولید فرش ماشینی امسال بعد از ۲۰ سال حضور در نمایشگاه هانوفر آلمان، در این رویداد جهانی شرکت نخواهد داشت و انصراف داده‌ایم چون حتی تامین ارز نمایشگاه مشخص نیست.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سیزده =