ارز مورد نیاز کالاهای اساسی تامین می شود

از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵/۵ میلیارد یورو ارز بابت ورود کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم عزیز کشورمان تامین کرده است.

به نقل از بانک مرکزی، بنا بر سیاست¬های جدید ارزی، تامین ارز کالاهای اساسی و ضروری بر مبنای نرخ ارز مصوب دولت به صورت معمول در حال انجام است و از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵/۵ میلیارد یورو ارز بابت ورود کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم عزیز کشورمان  تامین کرده است.

همچنین عملکرد بازار ثانویه با ورود ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و سایر کالاهای صادراتی از ابتدای سال تاکنون بیش از ۳ میلیارد یورو است. ارز تامین شده در این بازار برای واردات مواد اولیه، ماشین آلات و سایر کالاهای مورد نیاز کشور توسط واردکنندگان بر مبنای مکانیزم بازار با نرخ توافقی خرید و فروش شده است.

از زمان اجرای سیاست جدید ارزی دولت در مورخ ۱۶/۰۵/۱۳۹۷ قریب به یک میلیارد یورو در بازار ثانویه برای ورود کالاهای با نرخ متوسط ۹۰۰۰ تومان به ازاء هر یورو معامله شده است.

بانک مرکزی اعلام کرد برای تامین نیازهای ارزی واقعی مردم به صورت اسکناس و در جهت مصارف خدماتی بنا بر سیاست‌های اعمال شده مقرر است بانک¬ها و صرافی¬ها نسبت به ورود و تامین ارز به صورت اسکناس اقدام کنند.

بر این اساس به تمام بانک¬ها و صرافی¬ها اجازه داده شده است تمهیدات لازم برای تامین اسکناس معمول کنند.

انتظار می¬رود به تدریج اسکناس لازم برای تامین نیاز واقعی مردم توسط بانک¬ها و صرافی¬ها تامین شود.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خاتمه به مردم عزیز کشورمان اطمینان می دهد که ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و ضروری بنا بر سیاست¬¬های دولت جمهوری اسلامی ایران با نرخ مصوب تامین می¬شود.

در خصوص بازار ثانویه نیز سیاست بانک مرکزی بر آن است که صادرکنندگان با توجه به مکانیزم بازار، ارز خود را عرضه کرده و واردکنندگان و تولیدکنندگان نیز برای تامین ماشین¬آلات، مواد اولیه و سایر کالاهای مورد نیاز خود در این بازار ارز مورد نیاز را تامین کنند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در شرایط جاری کشور این اطمینان را به مردم شریف ایران می¬دهد که تمام تلاش خود را برای تامین منافع و مصالح عامه جامعه به کار می¬برد و دغدغه اصلی این بانک تامین نیازهای اساسی، ضروری و واقعی مردم است و در این زمینه تمام مساعی خود را به کار خواهد برد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + شش =