جزییات روند تولید صنایع در سال ۹۶ منتشر شد فراز و نشیب منتخبان صنعتی

جزییات وضعیت تولید منتخبان صنایع «صنعتی، معدنی، شیمیایی و پتروشیمی» در ۱۲ماه سال ۹۶ منتشر شد. تصویر آماری در این بخش‌ها حاکی از این است که در بازه زمانی یاد شده ۵ گروه کالایی منتخب صنعتی ازجمله «تولید الیاف اکریلیک، کولر آبی، وانت، نئوپان و انواع تلویزیون» بیشترین افت را نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ تجربه کرده‌اند. در مقابل براساس آمارها ۵ کالای منتخب صنعتی «تولید کمباین، اتوبوس، مینی‌بوس و ون، انواع کاغذ دوده و انواع سواری» نیز در مدت یاد شده بیشترین رشد تولید را از آن خود کرده‌اند. از آن ‌سو در میان صنایع منتخب معدنی ۴گروه کالایی«کاتد مس، سیمان، ظروف شیشه‌یی و ظروف چینی» بیشترین افت را در بازه زمانی مورد اشاره داشته‌اند و در مقابل

۵ گروه کالایی شامل «چینی بهداشتی، شیشه جام، کاشی، کنسانتره زغال‌سنگ و فولاد خام» بیشترین میزان تولید را در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به خود اختصاص دادند. از سوی دیگر آمارهای منتشر شده حاکی از آن است که برخی کالاهای منتخب شیمیایی و پتروشیمی با افزایش رشد تولید روبه‌رو بوده‌اند که از این میان ۳گروه کالایی «پلی‌کربنات، پلی استایرن و پلی‌اتیلن ترفتالات» بیشترین میزان تولید را در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به خود اختصاص داده‌اند.

 

منتخبان صنعتی با افت تولید

مطابق آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال۹۶ از میان کالای منتخب صنعتی ۵ گروه کالایی شامل «تولید الیاف اکریلیک، کولر آبی، نئوپان، وانت و انواع تلویزیون» بیشترین افت را نسبت به مدت مشابه سال قبل در میان کالاهای منتخب صنعتی تجربه کرده‌اند. براساس آمار منتشر شده «الیاف اکریلیک» با تولید ۳۰۰تن و با افت بیش از ۹۵درصدی در بازه زمانی مورد اشاره بیشترین افت را نسبت به سایر کالاهای منتخب صنعتی داشته است. دلیل عمده این موضوع هم تعطیلی یک شرکت تولیدی از اواسط سال گذشته به علت مشکلات مدیریتی گزارش شده است. از دیگر سو «کولر آبی» به دلیل کاهش صادرات و فصلی بودن تولید محصول، با تولید ۵۰۳ هزار و۵۰۰ دستگاه در سال ۹۶ با افت ۳۰٫۴درصدی نسبت به تولید سال ۹۵ مواجه بوده که بیشترین افت را نسبت به سایر کالاهای منتخب صنعتی داشته است.

«نئوپان» از دیگر محصولات صنعتی است که به دلیل افت میزان تقاضا در بازار با تولید ۶۹۰ هزار و۵۰۰ مترمکعب با افت ۱۷٫۹درصدی در بازه زمانی مورد اشاره روبه‌رو بوده است. تولید «وانت» نیز با تولید ۷۳هزار دستگاه چهارمین محصول تولیدی است که افت ۴٫۴درصدی را در کارنامه خود ثبت کرده است. تغییر در برنامه مدیریتی گروه خودروسازی و جلوگیری از تولید وانت آریسان واحد تبریز توسط سازمان ملی استاندارد عامل این افت تولید بوده است. «انواع تلویزیون» نیز با تولید بیش از یک میلیون و ۲۵۷هزار دستگاه در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افت ۱۷درصدی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است.

 

منتخبان صنعتی با رشد تولید

از آن ‌سو ۵ کالای منتخب صنعتی ازجمله «تولید کمباین، اتوبوس، مینی‌بوس و ون، انواع کاغذ و دوده و انواع سواری» نیز در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ توانسته‌اند گوی سبقت را از دیگر کالاهای منتخب صنعتی ستانده و رشد مثبت را در کارنامه کاری خود به ثبت برسانند. به طوری که مطابق آمارها «تولید کمباین» با تولید ۷۵۸دستگاه با رشد مثبت ۸۵٫۸درصدی در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ مواجه بوده است. همچنین براساس آمار اعلام‌ شده در بازه زمانی مورد بررسی «اتوبوس، مینی‌بوس و ون» بیشترین رشد تولید در میان محصولات صنعتی را داشته‌اند؛ به طوری که مجموع «اتوبوس، مینی‌بوس و ون» تولید شده در سال۹۶ برابر با ۴۲۶۱دستگاه عنوان شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۶۱٫۵ درصدی را تجربه کرده است.

«انواع کاغذ» از دیگر کالاهای منتخب صنعتی با رشد مثبت است که با تولید۷۶۷هزار و ۹۰۰تن در سال ۹۶ با رشد ۳۲٫۴درصدی نسبت به سال ۹۵ روبرو بوده است. «دوده» هم چهارمین محصول منتخبی است که با تولید ۱۲۷هزار و۸۰۰ تن رشد ۲۴٫۴درصدی در سال۹۶ را نسبت سال ۹۵ در کارنامه خود دارد. در نهایت تولید «انواع سواری» نیز در سال ۹۶ برابر با یک میلیون و ۴۲۹هزار دستگاه بوده که در مقایسه با سال ۹۵ این محصول صنعتی نیز رشد ۱۳٫۹درصدی را تجربه کرده است. افزایش تقاضا در بازار را می‌توان یکی از دلایل عمده رشد تولید این محصول صنعتی عنوان کرد.

 

وضعیت منتخبان معدنی و شیمیایی

از سوی دیگر براساس آمار منتشر شده از ۱۳گروه کالایی منتخب ۵گروه کالایی «چینی بهداشتی، شیشه جام، کاشی، کنسانتره زغال‌سنگ و محصولات فولادی» بیشترین میزان تولید را در مدت مذکور به خود اختصاص دادند. جزییات آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از این است که «چینی بهداشتی» با تولید ۱۰۳هزار و ۵۰۰ تن رشد مثبت ۲۱٫۸درصدی را در کارنامه خود ثبت کرده است. «شیشه جام» نیز با تولید ۹۸۲هزار و ۳۰۰تن رشد ۱۸٫۹درصدی را در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ در کارنامه خود ثبت کرده است. «کاشی» نیز از محصولات منتخب صنعتی است که با تولید بیش از ۳۷۲میلیون و ۱۷۰هزار و ۴۰۰مترمربع رشد ۱۶٫۹درصدی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. «کنسانتره زغال‌سنگ» نیز با رشد ۱۲درصدی و فولاد خام با رشد ۱۱درصدی بیشترین میزان تولید در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۵ را در مدت مذکور به خود اختصاص دادند.

اما از آن ‌سو در بین ۱۳کالای منتخب معدنی و صنایع معدنی ۴کالای منتخب معدنی «کاتد مس، سیمان، ظروف شیشه‌یی و ظروف چینی» در سال ۹۶ بیشترین افت را نسبت به سال ۹۵ تجربه کرده‌اند. براساس آمارها «کاتد مس» با افت ۱۶درصدی «ظروف شیشه‌یی» با افت ۱۰٫۶درصدی، «ظروف چینی» با افت ۲٫۲درصدی و سیمان با افت ۱٫۵درصدی در سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ با بیشترین میزان افت روبه‌رو شدند. تولید سیمان به علت کاهش تقاضا طی سال‌های گذشته و فصل زمستان، کاهش صادرات، قطع گاز و رکود بخش ساختمان در سال ۹۶ با افت تولید نسبت به سال ۹۵ مواجه شد. کاتد مس نیز به علت تعمیرات و تغییر سیستم کوره‌های فعلی به سیستم فلش دچار وقفه در تولید شده و با افت تولید در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۵ مواجه شد. از سوی دیگر براساس آمار اعلامی، محصولاتی که در سال ۹۶ در میان کالاهای منتخب «شیمیایی و پتروشیمی» تولید شده‌اند با رشد تولید روبه‌رو بوده‌اند به طوری که «پلی‌کربنات» با رشد ۷۳٫۹درصدی، «پلی‌استایرن» با رشد ۳۸٫۶درصدی و «پلی‌اتیلن ترفتالات» با رشد ۱۴٫۴درصدی بیشترین رشد تولید را در این گروه کالایی در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۹۵ به خود اختصاص داده‌اند. البته وضعیت محصول «اپوکسی رزین» نیز بدون تغییر نسبت به سال ۹۵ گزارش می‌شود و سایر کالاهای منتخب «شیمیایی و پتروشیمی» نیز رشد مثبت را تجربه کرده‌اند.

جهت‌گیری افزایشی قیمت دلار طی ماه‌های پایانی در سال ۹۶ ازجمله مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت محصولات «شیمیایی و پتروشیمی» در بازار کالایی به شمار می‌آید. این درحالی است که این محصولات ازجمله کالاهایی هستند که از این قاعده مستثنا نبوده و اکثر رتبه‌بندی و گریدها با این حرکت، هماهنگ و روندی متناسب با این افزایش را طی کردند. از سوی دیگر افزایش تقاضا در صنایع تکمیلی مصرف‌کننده محصولات «شیمیایی و پتروشیمی» و میل بیشتر به عرضه و معامله در بورس کالا را می‌توان از دلایل این وضعیت مثبت به ‌شمار آورد.

از دیگر سو براساس اعلام وزارت صنعت طی ۳ماه گذشته، تعداد ۲۰۱واحد صنعتی با دریافت تسهیلات و حمایت‌های ویژه احیای مجدد شدند. طی سه ماه گذشته تعداد ۲۰۱واحد صنعتی با دریافت تسهیلات و حمایت‌های ویژه احیای مجدد شدند. این تعداد واحد احیا شده در حوزه‌های برق و الکترونیک، خدمات، ‌سلولزی، شیمیایی، غذایی، فلزی، کانی غیرفلزی و نساجی بوده است. از محل واحدهای احیای مجدد شده ۲۶۶ اشتغال جدید ایجاد شد.

بیشترین تعداد واحد احیا شده در ۳ماهه گذشته به ترتیب در استان آذربایجان شرقی با ۲۶واحد صنعتی، تهران با ۲۰واحد، ‌قم ۱۷واحد و گیلان با ۱۳واحد صنعتی بوده است. بیشترین اشتغال ایجاد شده هم در استان تهران با ۸۵ نفر و در آذربایجان شرقی با ۲۶نفر بوده است. همچنین در سال گذشته تعداد ۱۵۱۴واحد صنعتی مجددا احیا و راه‌اندازی شدند که از این محل ۲۴هزار و ۸۷۴ نفر اشتغال جدید ایجاد شد و ۱۳۰درصد برنامه به تحقق رسید.

در سال گذشته نیز بیشترین تعداد واحد راه‌اندازی شده به ترتیب در استان تهران با ۱۰۳واحد، مازندران با ۱۲۱واحد، آذربایجان شرقی با ۹۸واحد و قم با ۹۵واحد بوده است. بیشترین اشتغال ایجاد شده از راه‌اندازی مجدد واحدهای راکد به ترتیب در مازندران با ۲هزار و ۳۶۰نفر، خراسان رضوی با ۲هزار و ۲۷۵نفر و استان تهران با ۲هزار و ۱۲۲نفر بوده است.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =