رئیس اتاق ایران در ابتدا به تشکیل کمیته ارزی در اتاق ایران به موازات اوج گرفتن نوسانات و چالش‌های ارزی کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه دولت در بزنگاه‌های خاص اقتصادی نظیر آنچه در حوزه ارزی تجربه می‌کنیم، از بخش‌خصوصی نظرخواهی نمی‌کند و رویه مدنظر خود را پیش می‌برد. غلامحسین شافعی گفت: کمیته ارزی جلساتی با بدنه دولت، بانک مرکزی و مجلس داشته و حتی نظرات و جمع‌بندی‌های آن مورد تایید جمعی از نمایندگان مجلس قرار گرفته است و مقرر شد به واسطه اهمیت و حساسیت موضوع، هر دو هفته یک بار با وکلای مردم جلساتی داشته و مباحث این حوزه را بررسی کنیم. شافعی تاکید کرد: شرایط حاکم بر بدنه اقتصادی کشور به افزایش ضریب بی‌اعتمادی و نااطمینانی، همچنین خروج عظیم سرمایه‌ها منجر خواهد شد. تک‌نرخی شدن ارز با رقم ۴۲۰۰ تومان از سوی دولت، تقاضا را برای دریافت ارز تا حد زیادی افزایش داده و مشکلات متعددی را رقم زده است. وی اظهار کرد: عده‌ای از فعالان اقتصادی تاکید دارند که اتاق ایران باید نسبت به رویه‌های موجود واکنش لازم را داشته باشد؛ این موضوع مورد تاکید ما نیز هست و پیگیری می‌شود اما در چارچوب منطقی خود. شافعی از اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران خواست تا به ظرفیت کمیته ارزی توجه ویژه داشته باشند و در ارائه آرا و نظراتشان، همراهی لازم را صورت دهند. محمدرضا انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران، که مسوولیت راهبری کمیته ارزی را بر عهده دارد نیز درخصوص اقدامات صورت گرفته در چارچوب این کمیته، گفت: بعد از صعود غیرعادی ارز در بازار داخلی، بنا به تصمیم و دستور ریاست اتاق این کمیته تشکیل شد. تاکنون حدود ۴۵ساعت جلسات تخصصی با کارشناسان داخلی و خارجی اتاق داشته‌ایم و آرای صاحب‌نظران در این رابطه جمع‌بندی شده است. وی ادامه داد: تلاش کردیم تا دستورالعمل ۲۹ماده‌ای که در حوزه ارزی ارائه شده را اصلاح کنیم، اما به واسطه نواقص متعددی که بر این بحث وارد بود، حل‌وفصل این موضوع هنوز ممکن نشده است.

وی با اشاره به جلسات متعددی که حول موضوع ارز در سطوح مختلف دولتی، بانک مرکزی و مجلس برگزار شده، اظهار کرد: در گفت‌وگوهایی که با بدنه دولت داشتیم متوجه شدیم که آنها کاملا امیدوار بودند با تعیین نرخ ۴۲۰۰تومان برای دلار قادر به کنترل بازار و عرضه و تقاضا باشند اما این رویکرد در عمل، رویکردی اشتباه بود؛ چرا که ارز راه خود را در پیش گرفت و شرایط دیگری رقم خورد. از طرفی بازار نشان داد که قابل کنترل نیست و حتی برخوردهای صورت گرفته نیز نهایتا مراکز آن را به دیگر نقاط شهر منتقل کرد. وی ماحصل تلاش‌های کمیته ارزی اتاق ایران را تدوین بیانیه‌ای دانست که آرا و نظرات بخش‌خصوصی را شفاف و صریح در موضوعات ارزی به‌زودی مطرح خواهد کرد. مسعود خوانساری، نایب رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق تهران نیز در این نشست گفت: بزرگ‌ترین مشکل بعد از انقلاب این است که فکر می‌کنیم اگر قیمت ارز افزایش پیدا کند، یعنی شرافت کشور زیرسوال رفته است. یکی از عوامل عقب‌افتادن اقتصاد همین است؛ درحالی‌که اگر اجازه دهیم نرخ ارز متناسب با نرخ تورم تعیین شود، این اتفاقات رخ نمی‌دهد.

وی مشکل دیگر را نبود ظرفیت برای جابه‌جایی اسکناس دانست و متذکر شد: متاسفانه رویکرد دولت برای کنترل قیمت ارز در ۴۲۰۰تومان ممکن نیست و در حال حاضر شاهد رشد چشمگیر تقاضا هستیم و بیم تقلب نیز در این بخش می‌رود. افزایش تقاضا برای کارت‌های بازرگانی نگرانی‌هایی را برای سوءاستفاده در این بخش شکل داده است. وی حذف شبکه صرافی از بازار ارز را عامل دیگری برای پیچیده شدن شرایط موجود دانست و عنوان کرد: صرافی‌های ما در سال‌های گذشته ارتباطاتی را در کشورهای مختلف ایجاد کرده بودند؛ اما شبکه بانکی اطلاعات و ارتباطات کافی را برای جایگزینی این بخش ندارد.

منبع