علاوه بر چالش نوسازی واحدهای تولیدی، جانمایی واحدهای صنعتی یکی دیگر از مشکلاتی است که درحال حاضر بنگاه‌های تولیدی با آن مواجه هستند؛ به‌طوری که در برخی مواقع جانمایی نامناسب بنگاه‌های تولیدی کاهش کارآیی بنگاه‌های تولیدی را به همراه داشته است. محمد شریعتمداری نیز با تایید این مشکل در نشست تخصصی پوشاک و نساجی در اتاق اصناف مشهد عنوان کرد: صنعت ایران با این مشکل مواجه است و به‌طور کلی مشخص نیست فعالیت‌های اقتصادی در کجای کشور راه‌اندازی می‌شود؛ البته چارچوب‌ها روشن است، به‌عنوان نمونه در حوزه صنعت خودرو طرح‌های مختلفی وجود دارد ولی اینکه کدام یک از این طرح‌ها مرکز و هسته اصلی فعالیت‌ها باشد، مشخص نیست. آیا می‌خواهیم قطعه‌سازی را محور فعالیت‌ها قرار دهیم یا تولیدکننده شویم؟ اگر این وضعیت روشن باشد، مشخص می‌شود ما کجای این صنعت قرار داریم.

شریعتمداری افزود: در صنعت پارچه نیز با وضعیت مشابهی مواجه هستیم. در واقع مشخص نیست آیا می‌خواهیم نخ باکیفیت تولید کنیم یا به تولید پنبه بپردازیم. ما در تصمیم‌گیری‌های راهبردی با یک چنین دوگانه‌هایی مواجه هستیم. امروز ما در همه این زمینه‌ها فعالیت داریم؛ مثلا هم پنبه در داخل تولید می‌کنیم و هم پنبه وارد می‌کنیم؛ نخ تولید داخل در اختیار داریم و نخ تولید خارج نیز وارد می‌کنیم. در مورد پارچه نیز همین وضعیت وجود دارد.

وی اضافه کرد: اگر کشور بخواهد استراتژی روشنی داشته باشد، باید زمانبندی و برنامه جامع توسعه روشنی در این خصوص داشته باشد. کار دولت حمایت از تولید است نه طراحی برنامه. این کار مربوط به اتحادیه‌های صنفی و بخش خصوصی است. با این حال شرایط درحال حاضر به گونه‌ای است که باید مشترکا این مسیر را طی کنیم. این کار کمی زمانبر است.  وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: نساجی یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین صنایع ایران است. کشور ما شاید به‌دلیل برخی محدودیت‌ها مانند کمبود آب در برخی صنایع پیشرفت زیادی نداشته باشد یا با توجه به میزان آلایندگی برخی صنایع مانند فولاد باید محل استقرار آن خارج از شهر باشد، اما در صنعت نساجی وضعیت اینگونه نیست. در واقع برخی صنایع مانند فولاد که باید حتما در مناطقی مانند مناطق ساحلی راه‌اندازی شود، به این دلیل که نمی‌تواند اشتغال متوازنی ایجاد کند، به حل مشکل اشتغال کشور نیز کمک زیادی نخواهد کرد. این درحالی است که صنایع تولیدی مانند کیف و کفش می‌تواند در دل شهر قرار گیرد و به فعالیت خود ادامه دهد. در نتیجه به این صنعت می‌توان به‌عنوان یک صنعت رو به رشد نگاه کرد.

وی با اشاره به مشکلات صنعت نساجی اظهار کرد: علت عمده مشکلات صنعت نساجی مساله تقاضا است. علاوه بر این اقدامات، باید در حوزه فعالیت‌های فرهنگی نیز اقداماتی صورت گیرد تا اراده و میل به این سمت نیز به‌طور طبیعی به این محصولات به وجود بیاید. قیمت تمام شده تولید نیز باید کاهش یابد. همچنین بانویی که چادر را به‌عنوان حجاب برتر انتخاب کرده، باید بتواند با هزینه کمتری چادر را خریداری کند زیرا این یک مساله اقتصادی نیز هست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در این زمینه مسائل فرهنگی و قیمت تمام‌شده دخیل است. علاوه بر این هیچ مبالاتی در تامین نیازمندی‌های مناسب برای جامعه اسلامی در فرهنگ تولید داخلی ما برای تامین کالاهایی که به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، وجود ندارد. در واقع ما نتوانسته‌ایم به‌طور طبیعی و به‌صورت مناسب پوشاک تولید کرده و این فرهنگ را به درستی به مردم منتقل کنیم تا این انگیزه در جوانان کشور برای استفاده از این نوع پوشش و علاقه به آن ایجاد شود. شریعتمداری ادامه داد: یک کمیته ویژه‌ برای این منظور راه‌اندازی شد که بتواند طی مذاکراتی با گروه‌ها و نهادهایی از جمله صدا و سیما که می‌توانند در این زمینه کمک کنند، به این مهم دست یابیم. البته وزارت ارشاد نیز در این زمینه کمیته ویژه‌ای تشکیل داده که در این رابطه فعالیت دارد. باید توجه داشت این تغییر عادت در کوتاه‌مدت رخ نمی‌دهد و باید به‌صورت دوره‌ای این تغییر نگاه و رویکرد انجام شود. تولید نیز باید به این سمت حرکت کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: مشکلات منطقه‌ای صنایع ما دو دسته است. یک دسته از این مسائل، مشکلات عام مربوط به صنعت است و دسته دیگر مسائل خاص نساجی بوده و باز دسته دیگر این مشکلات مسائل نساجی و کفش و پوشاک همین شهر است. این مسائل در کارگروه مشخصی که تعیین شده در سه دسته موجود با راه‌حل‌های متناسب مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

منبع