معاون طرح و برنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت : برای حمایت از تولید ملی و صنعت ۱۴۰ برنامه تعریف شد / امسال ۱۷ شرکت جدید صادراتی ایجاد می شود

 معاون طرح و برنامه وزارت صنعت ،معدن و تجارت با اشاره به اقدامات اساسی این وزارت خانه در حمایت از تولید ، صنعت و صادرات افزود : برای سال ۹۷ حدود ۱۴۰ اقدام را تعریف کردیم که در معاونت های مختلف گرد آوری شده است.

به گزارش شاتا رضا رحمانی در نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود : این برنامه ها و اقدامات مطابق با اسناد بالا دستی و بودجه و اولویتهای مد نظر وزیر صنعت ، معدن و تجارت تدوین شده و به برنامه اجرایی تبدیل می شود.
به گفته وی بهبود فضای کسب وکار ،‌ ارتقای بهره وری عوامل تولید ، توسعه سرمایه گذاری ، توسعه اشتغال ، ‌ارتقای سهم و نقش فعالیتهای معدنی (۲۱ اقدام ) ، توسعه صادرات غیر نفتی ، اصلاح و بهبود نظام توزیع ، تقویت بنگاهها، کاهش آلاینده های زیست محیطی در این برنامه گنجانده شده است.
حمایت از تولید کالاهای ایرانی (‌۱۶ اقدام ) باز سازی و نوسازی صنایع ( ۲ برنامه عمده ) برنامه های پیشنهادی این وزارت خانمه در حمایت از تولید ملی و صنعت داخلی بودند که رحمانی بدانها اشاره کرد.

نوسازی ناوگان حمل و نقل و جذب و توسعه فناوریهای نوین و اقدامات ویژه سازمانهای توسعه ای در حوزه حمایت از کالای ایرانی ، مجموعه اقدامات پیش بینی شده مسایل فرهنگ سازی و کار فرهنگی در این زمینه و در فضای مجازی و ایجاد بستر رسانه ای برای حمایت از کالای ایرانی تا توسعه صنایع دریایی که امسال بر اساس مطالعات اولویت بندی شده است دیگ موارد مورد اشاره رحمان یدر این نشست بود.

وی در ادامه با برشمردن دیگراقدامات و برنامه های وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت در حمایت از تولید ملی افزود: پروژه عملیاتی آری به تولید ملی ، پیگیری تخصیص منابع ارزان و کم بهره به تولید کالای ایرانی ،‌ حمایت مالی از تولید کالای ایرانی، طرح توسعه صنایع دریایی ، طرح توسعه تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک ، اجرای طرح ساماندهی لجستیک تجاری و زنجیره های تامین در کشور ، تامین و توسعه زیر ساختهای فیزیکی شهرکها و نواحی صمعنی مطابق با ضوابط ملی آمایش سرزمین ، ارایه ۱۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کار آفرینی به بنگاههای کوچک و متوسط با نرخ ترجیحی با تخصیص یارانه مناسب در این مزنیه تعریف شده اند.
به گفته وی حمایت از مرکز مشترک تحقیق و توسعه ، پیگیری و اجرای ماده ۴ قانون حمایت ازمصرف کنندگان و تولید کنندگان برای حمایت از تولید ملی، مطالعه و اکتشاف آبهای کارستی با هدف شناسایی منابع آب مورد نیازو در حوزه باز سازی و نوسازی طرح نوسازی ۲۰۲۵۰۰ دستگاه خودروی تجاری سنگین طی سه سال یکی ازمحورهای عمده است .

معاون وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت افزود : برای امسال افزایش ۱۰ میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی کالا و خدمات در نظر است ، تدوین نقشه راه همکاری های اقتصادی و تجاری با کشورهای هدف صادرا تی و ایجاد شرکتهای تخصصی صادرات نیز مد نظر هست .

وی افزود : امسال ۱۷ شرکت جدید در زمینه تخصصی صادرات ایجاد می شود و انجام حد اقل یک فقره توافق نامه ترجیحی در سال جاری و پشتیبانی از هولدینگ صادرات محور در برنامه های اجرایی این وزارتخانه در سال جاری قرار دارد.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت ، معدن و تجارت تصرح کرد : در بودجه امسال نیز ردیف خوبی در حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات صادراتی اختصاص یافت.
رحمانی در ادامه حمایت از ایجاد و توسعه صنایع بسته بندی محصولات صادراتی و تدوین بسته حمایتی و اجرای آیین نامه حمایت از صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی ( بسته ۱٫۲ میلیاد دلاری ) ، اعزام رایزن به بازارهای هدف صادراتی ( سه رایزن برای امسال) و انعقاد قرار دادهای تجاری دو جانبه و چند جانبه با کشورهای همسایه و همسو ( انعقاد یک فقره پیمان ارزی ) و نیز ساماندهی پایانه های صادراتی و هماهنگی با سایر دستگاههای ذیربط در این زمینه را دیگر برنامه های دانست که در وزارت صنعت ،‌معدن و تجاری تدوین و برای اجرا در سال جاری پی بینی شده است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات این وزارت خانه درحوزه فناوری افزود : ایجاد ۱۵۰ فعالیت تحقیق و توسعه و حمایت از استقرار ۶۰ بنگاه دانش بنیان درحوزه فناوری پیش بینی شده و طرح توسعه استارت اپها مد نظر هست وسازمانهای توسعه ای برای این منظور در مناطق محروم عنایت ویژه ای خواهند داشت.

اجرا ی طرحهای فلزات اساسی و محدود سازی خام فروشی وایجاد ارزش افزوده ،‌ توسعه هم افزای معادن کوچک و متوسط با پیش بیین هم افزایی ۵۰۰ معدن در سال جاری ، و تکمیل زنجیره صنایع معدنی ازدیگر برنامه هایی بود که رحمانی برای حمایت ازتولید ملی در سال جاری بدانها اشاره کرد .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =