رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا مطرح کرد: رشد ۶۸ درصدی مبادلات بازرگانی ایران و ایتالیا

بر اساس آمار منتشره از سوی گمرک ایران در هشت ماه اول سال جاری ۸۶۳ میلیون دلار کالا از ایتالیا وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد بیشتر شده است.

بر اساس آمار منتشره از سوی گمرک ایران در هشت ماه اول سال جاری ۸۶۳ میلیون دلار کالا از ایتالیا وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد بیشتر شده است. این در شرایطی است که ایتالیایی‌ها واردات کالا از ایران را ۳۲ درصد کاهش داده‌اند. ایتالیا در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شریک اول تجاری ایران است و کشورهای فرانسه و آلمان به ترتیب درمکان‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

مبادلات تجاری ایران و ایتالیا در سال ۲۰۱۷ با ۶۸ درصد افزایش به دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو رسیده که از این میزان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو واردات و ۸۵۰ میلیون یورو صادرات بوده، این در حالی است که در ۱۰سال اخیر در مبادلات دوجانبه تراز مثبت تجاری همواره به نفع ایتالیا بوده، اما طی دو سال گذشته با ۲۰۰ درصد رشد به سود ایران مثبت شده است. همچنین صادرات به اروپا از ۵۴/۱میلیارد یورو در نیمه اول ۲۰۱۶ به ۵میلیارد یورو در نیمه نخست ۲۰۱۷ رسید. مبادلات تجاری ایران و اروپا در نیمه نخست سال میلادی نشان از رشد ۹۴ درصدی دارد. بر اساس گزارش پایگاه خبری کمیسیون اروپا، مبادلات تجاری ایران با اروپا به ۹٫۹میلیارد یورو رسیده که این رقم در سال ۲۰۱۶، ۵٫۱ میلیارد دلار اعلام شده بود.

بر اساس این آمار اعضای اتحادیه اروپا در نیمه نخست ۲۰۱۶ بالغ بر ۱٫۵۴میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده‌اند که این رقم در نیمه نخست ۲۰۱۷ با رشد ۲۲۴درصدی به ۵میلیارد یورو رسیده است. همچنین صادرات اتحادیه اروپا به ایران در نیمه نخست ۲۰۱۷ نیز با رشد ۳۷ درصدی روبه‌رو بود که بر این پایه به ۴٫۹ میلیارد یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳٫۵۶ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده است.

این گزارش می‌افزاید که آلمان نخستین صادرکننده به ایران و ایتالیا بزرگ‌ترین واردکننده از ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۷ در میان کشورهای اروپایی شناخته شده‌اند. تا سال گذشته میلادی ایتالیا پس از آلمان شریک دوم تجاری ایران در اروپا بود. این در حالی است که در سال ۲۰۱۱ مبادلات تجاری بین ایران و ایتالیا از مرز تاریخی ۷میلیارد یورو گذشت اما پس از اعمال تحریم‌ها در سال ۲۰۱۳، به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو سقوط کرد.

احمد پورفلاح رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا با بیان اینکه حجم تبادلات تجاری ایران و ایتالیا در سال‌های گذشته در مرز ۸ میلیارد یورو برآورد می‌شد اما این روند در چند سال گذشته با رکود چشمگیر به ۱٫۴ میلیارد یورو کاهش پیدا کرد، اظهار داشت: ولی لغو تحریم‌ها توانست پایانی بر روند کاهش تبادلات تجاری ایران و ایتالیا باشد.

وی در ادامه افزود: البته این ترمیم با توجه به برنامه‌های مورد نظر محقق نشد زیرا تحمیل فشارهای بین‌المللی به کشورهای اروپایی درخصوص عدم برقراری امکان استفاده از سوئیفت برای ایران، امکان گردش پول بین دو کشور را با دشواری فراوان همراه کرد اما این فرایند کاهشی درچند ماه اخیر با همکاری چندین بانک درجه دو و سه ایتالیایی با بانک‌های ایران تا حدودی برطرف شده است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا با بیان اینکه ایتالیا به عنوان بزرگ‌ترین خریدار نفت ما در اروپا و شریک اول تجاری‌ ما در اتحادیه اروپا و تنها کشوری است که تراز تجاری ما با آن مثبت بوده، عنوان کرد: نقل و انتقال پول، عدم بازگشایی سوییفت و عدم پذیرش ال‌سی‌های ایران توسط بانک‌های اروپایی سه مشکل اساسی گسترش روابط تجاری ایران و ایتالیا است.

پورفلاح تصریح کرد: بیش از آنکه کالا به ایران صادر کنند، وارد‌کننده کالاهای ایرانی هستند، این در حالی است که بسیاری از زیرساخت‌های صنعتی و خطوط تولید ما را مثل صنایع فولاد، نفت، پتروشیمی و صنعت لوازم خانگی را ایتالیایی‌ها پایه‌ریزی، راه‌اندازی و تجهیز کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ایتالیا در زمینه گردشگری و توریسم یکی از صاحب‌نام‌ترین کشورهای دنیاست، گفت: در این زمینه هم می‌توان برای گسترش صنعت توریسم کشور از تجربیات آنها استفاده کرد. ضمن اینکه این کشور درصنعت خودرو، صنعت مبلمان و دکوراسیون هم صاحب تجربه جهانی است.

پورفلاح عمده کالاهای صادراتی ایران به ایتالیا را بعد از نفت، سنگ، چرم، محصولات پتروشیمی، اتانول و پسته عنوان کرد و افزود: در حوزه زعفران نیز با وجود اینکه ایتالیا یکی از کشورهای صادر‌کننده در این زمینه است اما زعفران را از ایران خریداری می‌کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 4 =