رفتار رقبای ایران در بازار عراق

 رقبای ایران در بازار عراق طرح‌های اقتصادی تدوین می‌کنند و برای گرفتن پروژه‌های فنی و مهندسی از عراق به‌دنبال کمک‌های مالی به این کشور هستند. رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به طرح‌های اقتصادی روسیه و عربستان برای گرفتن بازار عراق گفت: نمی‌توانیم این بازار را مجانی حفظ کنیم. یحیی آل‌اسحاق در مورد ارتباط تجاری ایران و عراق اظهار کرد: ظرفیت تجاری عراق بسیار زیاد است و برای ایران امکان مبادلات تجاری با این کشور تا ۲۰ میلیارد دلار وجود دارد. البته برای دستیابی به چنین رقمی باید همخوانی، هماهنگی، تدبیر و اولویت‌بندی داشته باشیم.
رفتار رقبای ایران در بازار عراق

وی با بیان اینکه با امن شدن شرایط این کشور حضور رقبای تجاری ایران در بازار عراق بیشتر می‌شود، عنوان کرد: مخصوصا اینکه همه فعالیت‌های اقتصادی به اجرای پروژه‌های بازسازی و خدمات فنی و مهندسی در این کشور باز می‌گردد. آل‌اسحاق افزود: به‌طوری‌که رقبای تجاری ایران برای گرفتن پروژه‌های فنی و مهندسی از عراق به‌دنبال دادن کمک‌های مالی به عراق هستند. رئیس اتاق ایران و عراق با اشاره به اینکه روسیه ۲/ ۲۸ میلیارد دلار از عراق طلبکار بود، بیان کرد: این کشور کل بدهی‌های عراق را بخشیده به شرط اینکه عراق پروژه‌های اقتصادی خود را به آنها واگذار کند. وی افزود: همچنین عربستان میلیاردها دلار برای تخصیص فاینانس به پروژه‌های فنی و مهندسی در کشور عراق در نظر گرفته به شرط اینکه این پروژه‌ها به ایران واگذار نشود یا اینکه واگذاری پروژه‌های فنی و مهندسی براساس اعمال نظر کشور عربستان باشد.

آل‌اسحاق با بیان اینکه کشورهای مختلف با اهداف ویژه، اقدام به حمایت‌های ویژه از عراق می‌کنند، بیان کرد: اگرچه مسوولان دولتی دو کشور به لحاظ امنیتی و سیاسی با هم هماهنگ هستند، اما باید بدانند که نگهداری این روابط احتیاج به توجه ویژه در حوزه اقتصاد دارد. وی با بیان اینکه برای نگه‌داشتن بازار عراق نیازمند رویکرد جدید اقتصادی هستیم، گفت: این رویکرد جدید هماهنگی، عزم، توجه و هزینه می‌خواهد درحالی‌که ما می‌خواهیم مجانی این قضیه طی شود و به اهداف اقتصادی‌مان در بازار عراق دست یابیم. رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق حجم تجارت ایران با عراق را حدود ۸ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: تراز تجاری ما با این کشور مثبت است و عمدتا کالاهای ایرانی به این کشور صادر می‌شود و آنها صادراتی به ایران ندارند.


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + نوزده =