در پی بررسی‌های اتاق تبریز مطرح شد؛ دو پیشنهاد برای بهبود رتبه کسب و کار ایران

راهکارهای موجود برای بهبود رتبه ایران در شاخص شروع کسب ‌وکار در گزارش بانک جهانی به همت اتاق تبریز بررسی شد. این مطالعه نشان می‌دهد که در صورت حذف «لزوم ارائه گواهی عدم سوءپیشینه» و «ایجاد مرکز واحد برای انجام کلیه مراحل ثبت شرکت» می‌توانیم حدود ۲۷پله رتبه کشور را بهبود ببخشیم. پیرو برنامه‌ریزی‌های اتاق ایران برای بهبود شرایط ۵ شاخص مهم در گزارش Doing Business که هر ساله توسط بانک جهانی منتشر می‌شود، اتاق تبریز راهکارهای موجود برای بهبود رتبه ایران در شاخص شروع کسب ‌وکار را مورد بررسی قرار داد. تاکنون علاوه بر این شاخص، دو شاخص دیگر یعنی«وضعیت تجارت فرامرزی و برون‌مرزی کسب ‌وکار» و «شاخص ورشکستگی» از سوی دو اتاق بزرگ کشور بررسی و نتایج آن اعلام شده‌ است. براساس گزارش بانک جهانی سال ۲۰۱۷ رتبه ایران در شاخص شروع کسب‌ وکار ۱۰۲ است. درحالی که در سال ۲۰۱۶ رتبه ایران ۹۷ بوده و این بیانگر بدتر شدن وضعیت در این شاخص است. به اعتقاد فعالان اقتصادی رایزنی‌هایی با اداره ثبت شرکت‌ها حدود ۶ ماه است که انجام شده تا سامانه‌یی ایجاد شود و این پروسه ۵ روزه را به ۵ دقیقه کاهش دهد اما هنوز اقدامی از سوی مسوولان بخش فناوری اطلاعات قوه قضاییه در این راستا انجام نگرفته است.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران؛ با توجه به بررسی‌هایی که صورت گرفته زمان، هزینه، میزان سرمایه مورد نیاز و فرآیند انجام کار ۴ شاخصی است که در اندازه‌گیری این موضوع مورد توجه قرار می‌گیرند. از این رو سهند شهبازی، نماینده اتاق تبریز با اشاره به این نگاه می‌گوید: می‌توان با رسیدگی به این شاخص‌ها تا حد ممکن وضعیت شروع کسب ‌وکار را بهبود بخشید. او تصریح کرد: فرآیند شروع کسب ‌وکار در ایران حدود ۱۵روز برآورد شده درحالی که در کشور نیوزلند که در این شاخص پیشرو است طی نیم روز و در قالب یک مرحله کل فرآیند شروع کسب ‌وکار انجام می‌شود. درحال حاضر پاکستان و لبنان کشورهایی هستند که فرآیند شروع کسب ‌وکار را براساس ایده و تعریف بانک جهانی انجام می‌دهند اما با وجود این وضعیت بدتری نسبت به ایران دارند.

شهبازی در نهایت پیشنهاد حذف لزوم ارائه گواهی عدم سوءپیشینه کیفری و ایجاد مرکز واحد برای انجام کلیه مراحل ثبت شرکت را مطرح کرد و گفت: در این فرآیند سازمان تامین اجتماعی، امور مالیاتی، اداره ثبت شرکت‌ها دخیل هستند. اگر بتوانیم این دو پیشنهاد را عملیاتی کنیم، رتبه ایران حدود ۲۷پله ارتقا پیدا می‌کند.

در ادامه کیوان کاشفی با تاکید بر پیگیری پیشنهادات حاصل از گزارش‌های گذشته گفت: هر یک از گزارش‌هایی که تاکنون ارائه شده، پیشنهاداتی در پی داشته که با اجرایی شدن آنها به بهبود رتبه کشور در گزارش بانک جهانی کمک خواهد کرد و از آن مهم‌تر، وضعیت اقتصادی کشور بهتر خواهد شد. او ادامه داد: انجام دو پیشنهاد اتاق تبریز درباره بهبود فرآیند شروع کسب ‌وکار، پیچیده و غیرممکن نیست. گواهی عدم سوءپیشینه هم از قبل الزامی نبود و به راحتی می‌توان آن را حذف کرد. ایجاد پنجره واحد هم کار چندان سختی نیست چون در چند سازمان دیگر هم انجام شده و نتایج خوبی داشته است.

از سوی دیگر عبدالله رازقی، نماینده اداره کل سنجش کیفری قوه قضاییه با نگاهی به گزارشی که از سوی اتاق تبریز ارائه شد، گفت: وقت عمده این فرآیند ۱۵روزه به دریافت گواهی عدم سوءپیشینه مربوط می‌شود. به طور حتم از پیشنهاد حذف آن استقبال می‌کنیم. به اعتقاد او این گواهی چون نگاه به گذشته دارد بدین‌ترتیب در فرآیند شروع کسب‌ وکار هیچ فایده و اعتباری ندارد بنابراین حذف آن امکان‌پذیر است. او این پیشنهاد را هم داد که اگر نتوانستیم الزام ارائه گواهی عدم سوءپیشینه را حذف کنیم، رایزنی‌هایی با اداره ثبت شرکت‌ها انجام شده تا سامانه‌یی ایجاد شود و این پروسه ۵روزه را به ۵دقیقه کاهش دهد.


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + دو =