وزیر صنعت، معدن و تجارت: حجم مبادلات تجاری ایران و مجارستان امسال به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار افزایش می یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه میزان مبادلات ایران و مجارستان در سال ۹۶ به بیش از ۱۰۰میلیون دلار افزایش یابد، گفت: در صورت آغاز همکاری های صنعتی، مبادلات اقتصادی ۲ کشور به صورت میلیاردی تعریف خواهد شد.

 محمد شریعتمداری امروز (دوشنبه) پس از دیدار با میهای وارگا*، وزیر اقتصاد مجارستان با تشریح جزئیات این مذاکرات به خبرنگاران اظهار داشت: در این نشست همکاری ۲ طرف در زمینه های مختلف اقتصادی و صنعتی مطرح شد که وزیر مجاری از آن استقبال کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مذاکره برای همکاری در بخش های مختلف صنعتی را آغاز کرده ایم، افزود: با توجه به تجربه خوب مجارستان در زمینه رشد اقتصادی و کاهش بیکاری، اقدام به تبادل تجربیات کردیم.
شریعتمداری درباره حجم مبادلات اقتصادی ایران و مجارستان گفت: حجم مبادلات اقتصادی و تجاری ۲ کشور در گذشته و در حدود ۲۰ میلیون دلار در سال بود اما در سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.
وی با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی ایران و مجارستان در سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است، گفت: پیش بینی می شود که میزان مبادلات ۲ کشور در سال ۹۶ به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت به سفر هیات بانکی مجارستانی به ایران اشاره کرد و ادامه داد: مجارها از ساخت مشترک در بخش صنعت، و همکاری در زمینه های مختلف صنعتی استقبال کرده اند.
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران دیروز (یکشنبه) در همایش بزرگ اقتصادی ایران و مجارستان اظهار کرده بود: هیچ تجارتی بدون نقل و انتقال پول امکان پذیر نیست؛ امیدواریم دولتمردان طرفین در زمینه حل مسائل بانکی، گام‌های مهمی بردارند.
مجارستان کشوری در اروپای مرکزی بوده که پایتخت آن بوداپست است؛ این کشور حدود ۹ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر جمعیت دارد. پرجمعیت‌ترین شهر این کشور بوداپست با یک میلیون ۷۴۰ هزار نفر جمعیت است.
این کشور اروپایی از خریداران نفت ایران به شمار می رود و شرکت مول مجارستان (MOL) پس از لغو تحریم‌ها و اجرای برجام یک محموله یک میلیون بشکه ای نفت از ایران خریداری کرده است.
«میهایلی وارگا» وزیر اقتصاد مجارستان که به تهران سفر کرده است، روز گذشته با مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد؛ نمایندگان بخش خصوصی ۲ کشور نیز عصر یکشنبه در حضور وزیر اقتصاد مجارستان، چهار قرارداد همکاری اقتصادی امضا کردند.
جمهوری اسلامی ایران در پنج ماهه امسال به میزان یک میلیون و ۳۱۹ هزار و ۲۶۱ دلار به مجارستان صادرات داشت و در همین مدت از این کشور هشت میلیون و ۶۵۷ هزار و ۹۳۴ دلار کالا وارد کرد.


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 4 =