نظر واحد بخش خصوصی درباره نرخ ارز

در نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اعلام شد

نظر واحد بخش خصوصی درباره نرخ ارز

 


سومین نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران به نقد پیش‌نویس قانون تقویت همه‌جانبه بازار سرمایه کشور اختصاص یافت. پیش‌نویس این قانون از سوی بخش حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شده و فعالان بازار سرمایه در نشست این کمیسیون پس از بحث و بررسی پیرامون آن به این نتیجه رسیدند که پیش‌نویس هنوز دارای ایراد و اشکال است و نیاز به بازبینی دارد. به گزارش «تعادل» نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران به این جمع‌بندی رسیدند که قانون بازار اوراق بهادار را با دقت‌نظر بیشتر مورد بازنگری قرار دهند و با تهیه متنی که دربرگیرنده راهکارها و نظر فعالان بازار سرمایه است، پیش‌نویس موردنظر خود را در اختیار سازمان بورس قرار دهند. در این جلسه اعضای کمیسیون بازار پول و اعتبار قرار بر این شده است که نظر واحد بخش خصوصی درباره نرخ ارز را به دست آورد و اتاق تهران در اختیار وزارت اقتصاد و بانک مرکزی قرار دهد.

 پیشنهادهایی برای نرخ تبدیل ارز

در این جلسه رییس کمیسیون بازار پول و اعتبار اتاق تهران با اشاره به نشست اخیر کمیسیون متناظر آن در اتاق ایران که به موضوع نرخ تبدیل ارز اختصاص داشت، گفت: تاکنون ۷۰درصد بدهکاران ارزی برای پرداخت بدهی‌های خود به بانک مراجعه نکرده‌اند.

علی سنگینیان همچنین به پیشنهاد اخیر مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: بدهکاران ارزی می‌توانند تا اول آبان امسال بدهی خود را با نرخ ۱۲۲۶تومان تسویه کنند و دیگر ملاک نرخ روز گشایش لحاظ نمی‌شود.

وی گفت: بر اساس پیشنهاد مجلس به واحدهایی که دارای مشکل بوده و توانایی پرداخت بدهی ارزی خود را ندارند تا ۲ سال بدون لحاظ بهره، مهلت داده شود.سنگینیان همچنین با اشاره به بررسی موضوع توقف عرضه اولی‌ها در بورس و مکاتبه کمیسیون با سازمان بورس و اوراق بهادار پیرامون رفع این تبعیض گفت: این مشکل به تازگی برطرف شده و هفته‌های اخیر روند عرضه اولیه‌ها در بورس آغاز شده است.

 

نقد پیش‌نویس قانون سازمان بورس

در گزارشی که اتاق بازرگانی منتشر کرده اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در ادامه به بحث درباره پیش‌نویس قانون تقویت همه‌جانبه بازار سرمایه پرداختند. سودابه عینعلی، کارشناس این کمیسیون برای آشنایی بیشتر اعضا، گزارشی از مفاد این پیش‌نویس ارائه داد. همچنین علی سنگینیان رییس کمیسیون هم با طرح این موضوع که پیش‌نویس سازمان بورس و اوراق بهادار از سوی بخش حقوقی این سازمان تدوین شده است، گفت: بررسی مفاد پیش‌نویس نشان می‌دهد که طرح پیشنهادی خود دارای اشکال است. این پیش‌نویس در بخش‌هایی حتی با قانون تجارت در تناقض است و شیوه تعامل با سرمایه‌گذاران خارجی در آن دیده نشده است. سایر اعضای کمیسیون نیز با طرح موضوع‌هایی، نقدهای خود بر پیش‌نویس قانون تقویت همه‌جانبه بازار سرمایه اعلام کردند و قرار شد با مشورت فعالان بازار سرمایه و تشکل‌های این بخش، متنی پیشنهادی از سوی کمیسیون تدوین شود و در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گیرد که ضمن بررسی اشکالات، راهکارها و پیشنهادهایی نیز ارائه شود.

 

پیش‌بینی‌ها از نرخ ارز

همچنین در ادامه احمد صادقیان عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و از اعضای کمیسیون با بیان اینکه نرخ ارز برای فعالان اقتصادی کشور قابل پیش‌بینی نیست، خواستار نشست و همفکری میان اتاق تهران و مسوولان بانک مرکزی برای رسیدگی به وضع نرخ ارز شد.

محمدرضا شجاع‌الدینی دیگر عضو کمیسیون نیز تصریح کرد که خواست و مطالبه اتاق بازرگانی از دولت، باید یکسان‌سازی نرخ ارز باشد و روی آن پافشاری کند. امینی از کارشناسان بازار سرمایه نیز پیگیری موضوع قراردادهای آتی ارز را مطرح و خاطرنشان کرد این اتفاق می‌تواند کارایی بازار ارز را ارتقا دهد. محمدرضا نجفی‌منش دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هم بر تک‌نرخی کردن ارز تاکید کرد و گفت: نرخ ارز باید در بازار تعیین شود. علی سنگینیان رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران نیز اعلام کرد با همفکری و تشکیل جلساتی با حضور نخبگان بخش خصوصی، دیدگاه جامع فعالان اقتصادی درباره نرخ ارز جمع‌آوری خواهد شد و اتاق تهران در اختیار مسوولان دولت قرار خواهد داد.


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 5 =