گسترش معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده

معاون سازمان امور مالیاتی خبر داد
گسترش معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده
تاریخ خبر: 1396/5/23


 

جدیدترین گزارش بانک مرکزی از درآمدهای مالیاتی دولت حاکی از آن است که در 3ماه نخست امسال از محل مالیات بر ارزش افزوده 4هزار و 890 میلیارد تومان درآمد حاصل شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. آمارهای مربوط به درآمد مالیات بر ارزش افزوده در 3ماه فروردین تا خرداد 1395 حاکی از درآمد 5 هزار و 100میلیارد تومانی دولت از این محل است. براساس قانون بودجه سال جاری باید از ابتدای امسال تا پایان خرداد ماه 7هزارمیلیارد تومان درآمد مالیاتی از محل مالیات بر ارزش افزوده تحقق پیدا می‌کرد که از این رقم 70درصد آن محقق شده است.

گزارش بانک مرکزی همچنین می‌افزاید که با وجود افزایش 26درصدی درآمد مالیات بر ارزش افزوده در فصل بهار سال گذشته در نخستین فصل امسال درآمدهای این بخش با افت 4درصدی مواجه شده است. این درحالی است که براساس قانون بودجه باید تا پایان امسال مالیات بر ارزش افزوده به 27هزار و 480 میلیارد تومان برسد.

 

رشد 10 درصدی درآمد مالیات بر ارزش افزوده

با وجود افت درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده در فصل نخست سال جاری، معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی از تحقق 92درصدی درآمدهای این بخش در ماه‌های فروردین تا تیر خبر داده و گفته است که معافیت‌های مالیات ارزش افزوده در لایحه جدید افزایش می‌یابد.

محمد مسیحی در گفت‌وگو با «فارس» در مورد درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده در 4ماه سال جاری اظهار کرد: درآمد این بخش با احتساب مالیات سوخت، شماره‌گذاری، نقل و انتقال و واردات و سایر بخش‌ها 12هزار و 100میلیارد تومان بوده که 92درصد از درآمدها پیش‌بینی شده، محقق شده و نسبت به مدت مشابه از رشد 10درصدی دارد.

این اظهارات مسیحی درحالی است که امسال درآمدهای مالیاتی با رشد منفی مواجه شده است. به طوری که براساس آمار بانک مرکزی، جمع کل درآمدهای مالیاتی در فصل نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد منفی 1.6درصدی را به ثبت رسانده است. بدین‌ترتیب اگر چنین روندی در ماه‌های آینده هم ادامه داشته باشد، دولت در تامین بخش مهمی از درآمدهای مصوب در بودجه با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد.

 

گسترش معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی همچنین با تشریح آخرین وضعیت لایحه دایمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: با استفاده از تجربه 8 ساله اجرای بر ارزش افزوده همچنین تجربه سایر کشورهای مجری این نظام مالیاتی و استفاده از نظرهای فعالان و کارشناسان اقتصادی و مطالعات مفصل کارشناسی، لایحه دایمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده تهیه و تدوین شد و درحال حاضر همزمان در مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین کمیسیون اقتصادی مجلس در دست بررسی است.

وی در مورد مهم‌ترین محورهای لایحه مالیات ارزش افزوده گفت: توسعه معافیت‌ها در بخش‌های مختلف ازجمله سبد مصرفی خانوار، بخش کشاورزی، بخش تولید، حمل‌ونقل ریلی و خدمات بیمه‌یی، تعدیل جرایم مالیاتی، تقویت ضمانت‌های اجرایی به ویژه معاملاتی که در آن بخش دولتی به عنوان خریدار کالا و خدمات پیش‌بینی شده، است.

مسیحی یادآور شد: اصلاح تاریخ تعلق مالیات در بخش پیمانکاری به گونه‌یی که تاریخ تعلق و مطالبه مالیات مبتنی بر واقعیت‌های حاکم بر صنعت پیمانکاری باشد و برخلاف قانون فعلی که وصول مالیات بر ارزش افزوده توسط پیمانکاران را از کارفرمایان همزمان یا قبل از صدور صورت وضعیت می‌داند در لایحه یاد شده، پیش‌بینی شده تاریخ تعلق مالیات تاریخ پرداخت علی‌الحساب یا تایید صورت وضعیت باشد. همچنین تاریخ سررسید پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای پیمانکاران 3ماه بعد از انقضای دوره مالیاتی خواهد بود.

این مقام مسوول از دیگر محورهای اصلاح شده، اجرای مالیات بر ارزش افزوده به روش ساده شده برای اشخاص حقیقی دانست و خاطرنشان کرد: این روش مربوط به مودیانی است که در حلقه آخر زنجیره ارزش اقتصادی قرار دارند به گونه‌یی که با دوراندیشی به اصل اهمیت همچنین تجربه سایر کشورها برای آن دسته از اشخاص حقیقی انتهای حلقه که به دلایل مختلف امکان نگهداری اسناد و مدارک خرید را ندارند ولی در مرحله خرید، مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می‌کنند با اعمال ضریب ارزش افزوده(تفاوت فروش و خرید که روی آن مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده است) نسبت به تعیین مأخذ محاسبه و اعمال نرخ مالیات بر ارزش افزوده اقدام شود.

 

تسهیل استرداد مالیات بر ارزش افزوده

معاون سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به این سوال که یکی از مشکلات مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی موضوع استرداد مالیات بر ارزش افزوده بوده؛ در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است، بیان کرد: استرداد مالیات بر ارزش افزوده یکی از با اهمیت‌ترین موضوعات مالیات بر ارزش افزوده است که در یک سال اخیر برای تسریع همچنین بهبود شاخص استرداد، اقداماتی انجام شده است.

وی گفت: بدین منظور تنخواه متمرکز در ستاد سازمان مالیاتی برای تسریع در استرداد مالیات به فعالان اقتصادی تعیین شده و با اعلام ادارات کل امور مالیاتی بخش زیادی از استرداد در حوزه مالیات بر ارزش افزوده از محل وصولی‌های جاری و منابع متمرکز در سطح سازمان صورت می‌پذیرد و با این تدبیر کندی استرداد از طریق ادارات کل امور مالیاتی مرتفع و روند استرداد به مودیان تسهیل شده است.

مسیحی یکی دیگر از اقدامات را بازبینی دستورالعمل استرداد موضوع ماده(34) قانون رفع موانع تولید دانست و افزود: ادارات کل امور مالیاتی مکلف شدند، ظرف یک ماه نسبت به استرداد اقدام کنند و در صورت وجود معاذیر(برهان) اجرایی و قانونی نسبت به پرداخت 80 درصد مبلغ قابل استرداد دوره قبل به صورت علی‌الحساب اقدام کنند. این مقام مسوول ادامه داد: همچنین واحد ویژه استرداد در سطح ادارات کل امور مالیاتی تشکیل شده است.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =