امضای قرارداد طراحی اولین و بزرگ‌ترین شهر بار کشور

  تاریخ چاپ:1396/03/07
.


قرارداد طراحی جامع شهر بار (لجستیک) شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) امضا شد. بعد از معرفی «منطقه آزاد» شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و گذراندن مراحل قانونی و اجرایی شدن عملیات آن، یکی از ضروری‌ترین اقداماتی که باید انجام شود، ایجاد شهر لجستیک است. شهری که علاوه بر بازار محلی تهران و بازار داخلی کشورمان، می‌تواند یکی از نقاط اتصال شرق و غرب و شمال و جنوب تلقی شود، عملیاتی که چه به‌صورت هوایی انجام شود و چه به‌صورت ترکیبی از ریل و جاده، با تمهیدات اتخاذشده، نقش بسیار مهمی را در منطقه، اقتصاد کشور، اشتغال‌زایی و درنهایت در تولید ناخالص ما ایفا خواهد کرد.

 

در همین راستا قرارداد طراحی اولین و بزرگ‌ترین شهر بار کشور با یکی از مشاوران تراز اول اروپایی در این حوزه بسته شده است که از فردای امضا و با طی روند مربوط به ارائه تضامین از سوی مشاور و پرداخت اولیه، اجرایی خواهد بود و نتایج آن از دو تا سه ماه آینده در اختیار مشاور مادر قرار خواهد گرفت و فاز اول آن حداکثر تا آخر سال‌جاری به پایان خواهد رسید. معاون سرمایه‌گذاری و اقتصادی و عضو هیات‌مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) درباره این قرارداد گفت: توسعه لجستیک در واقع به معنی توسعه کشور است و عنصری اساسی برای این منظور به شمار می‌رود. ما در این قرارداد از ظرفیت‌های شرکتی که در غرب آسیا موفق عمل کرده بهره می‌بریم و اگر موفق به گرفتن ایده‌های جدید و صحیح از آنها شویم، خیلی فراتر از آن چیزی که در قالب این قرارداد هزینه می‌کنیم، بهره‌مند خواهیم شد.

این هدفی است که بابتش مذاکره و حرکت کرده‌ایم. حسین تاجیک درخصوص برنامه شهر فرودگاهی امام (ره) برای مدیریت این پروژه ادامه داد: ما کاملا همگام و فعال با طراح این پروژه پیش خواهیم رفت و با آغاز به کار آنها، تیمی تخصصی از کارشناسان خبره، در کنارشان خواهیم داشت. برای موفقیت کار این مشاور انتقال اطلاعات صحیح و انتقال اهداف بالادستی خیلی مهم است و ما فکر می‌کنیم این پکیجی نیست که مشاور در دفتر خود بنشیند یک طرح بزند و در انتهای قرارداد یک زونکن به ما تحویل دهد. تیم ما کاملا درگیر کار شده و قدم‌به‌قدم با آنها حرکت خواهیم کرد تا خروجی‌هایی عملیاتی داشته باشیم. او تاکید کرد که این پروژه با قراردادی که سال گذشته با شرکت ناکو منعقد شده تداخلی ندارد و شرکت‌ها در دو سطح متفاوت اما با یک فصل مشترک فعال خواهند بود، به این معنی که در یک‌جا انتقال اطلاعات خواهند داشت اما در این پروژه درخصوص جزئیات، توسعه‌یافته‌تر عمل خواهد شد.

معاونت سرمایه‌گذاری و اقتصادی شهر فرودگاهی در مورد ارتباط این پروژه با سال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال نیز گفت: براساس آمار اهمیت لجستیک را این‌طور عنوان می‌کنند که جابه‌جایی هر 100 هزار تن بار در فرودگاه، معادل یک میلیون نفر مسافر ارزش‌افزوده برای کشور ایجاد می‌کند. از جهت دیگر، ما در منطقه‌ای قرار داریم که یک بازار با ارزش حدود ۴۰۰ میلیون نفری در اطراف کشور است که ما متاسفانه تا به امروز به‌دلیل کوتاهی در تشخیص اولویت‌ها و تصمیم‌گیری به‌موقع از یکسو و تحمیل برخی از مسائل از بیرون کشور از سوی دیگر، از این پتانسیل به‌طور موثر استفاده نکرده‌ایم و در امر لجستیک موفق نبوده‌ایم. کشورهای هم‌جوار ازجمله همسایگان شمالی ما، به قسمتی از تولیدات کشور ما نیاز دارند که به‌ یقین با به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود در قالب این قرارداد موفق خواهیم بود در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گام‌های موثری برداریم و در بروز بخشی از پتانسیل‌ها و قابلیت‌های نهفته کشور سهم بسزایی داشته باشیم.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − دو =