سيف كاهش عرضه ارز را تكذيب كرد

شرايط بازار ارز پس از انتخابات رياست‌جمهوري
سيف كاهش عرضه ارز را تكذيب كرد

رييس كل بانك مركزي: بازار ارز در وضعيت باثبات و پايدار قرار دارد

شنبه 30 اردیبهشت 1396

 در حالي كه در روزهاي اخير برخي رسانه‌ها از كاهش عرضه ارز در صرافي بانك‌ها و صرافي‌هاي بازار آزاد و احتمال افزايش نرخ ارز بعد از انتخابات خبر داده‌اند، اما رييس كل بانك مركزي عصر پنج‌شنبه اعلام كرد كه خوشبختانه بازار ارز از وضعيت با ثبات و پايداري برخوردار است و اينگونه القائات در شرايط و وضعيت با ثبات آن تغييري ايجاد نمي‌كند.

يكي از خبرگزاري‌ها از محدود شدن عرضه ارز در صرافي بانك‌ها و صرافي‌هاي بازار آزاد خبر داده اما در عين حال رييس كل بانك مركزي معتقد است كه بازار ارز با ثبات است و با نوسان شديد مواجه نخواهد شد. در حالي بعد از نوسان قابل توجه قيمت دلار در اواخر سال گذشته و عبور آن از ٤٠٠٠ تومان، چند ماهي است كه قيمت اين ارز در كانال ٣٧٠٠ قرار گرفته و نوسان قابل توجهي نداشته است كه در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري برخي معتقدند بازار ارز اكنون در حالت انتظار بوده و با اعلام نتايج مي‌تواند دچار نوسان شود.

تحت تاثير قرار گرفتن بازارهاي مالي و ارزي در نتيجه تحولات خاص اقتصادي و سياسي اتفاق عجيبي نه تنها براي بازارهاي ايران بلكه جهان نيست. بارها پيش آمده كه با ايجاد تغييراتي به ويژه در حوزه سياسي بازار ارز كشورمان تحت‌الشعاع قرار گرفته و نسبت به آن حتي محدود و براي مدتي كوتاه واكنش داشته است. باوجود برخي پيش‌بيني‌ها و گمانه‌زني‌ها در رابطه با نوسان قيمت ارز بعد از برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري، سياست‌گذار ارزي تاكيد دارد كه در شرايط موجود هيچ عاملي نمي‌تواند تاثير معناداري بر بازار داشته باشد. «ولي‌الله سيف» شامگاه پنج‌شنبه در كانال تلگرامي خود به مردم اطمينان داده و گفته كه به شايعات توجهي نداشته و نگران نباشند.

رييس كل بانك مركزي با انتقاد از كساني كه قصد داشتند در روزهاي اخير با طرح القاي احتمال افزايش نرخ ارز پس از انتخابات رياست‌جمهوري، بازار ارز را دستخوش نوسان كنند، نوشت: خوشبختانه بازار ارز از وضعيت با ثبات و پايداري برخوردار است و اينگونه القائات در شرايط و وضعيت با ثبات آن تغييري ايجاد نمي‌كند. سيف جريان بازار ارز را مورد تحليل قرار داده و تاكيد دارد كه آرامش بازار حفظ خواهد شد.

ولي‌الله سيف، با اشاره به اينكه در روزهاي اخير برخي تلاش مي‌كنند با شايعه‌پراكني در جامعه، اينگونه به مردم القا كنند كه بعد از انتخابات قيمت ارز افزايش خواهد يافت عنوان كرده است كه متاسفانه اين افراد در تعقيب مطامع و اهداف سياسي خود، ثبات و آرامش اقتصاد را كه ذي‌نفع آن آحاد جامعه بوده و صيانت از آن مورد تاكيد مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) است را نشانه گرفته‌اند. اين افراد نمي‌توانند موفقيت‌هاي دولت را در ثبات و آرامش اقتصاد و بازار ارز ببينند و حالا كه نمي‌توانند اين حقيقت و دستاورد مهم دولت را انكار كنند، با شايعه پراكني مي‌خواهند به ذهن مردم اينگونه القا كنند كه قيمت ارز بعد از انتخابات افزايش خواهد يافت تا از اين طريق بازار را دچار سفته‌بازي و عدم تعادل و نوسان كنند. وي با بيان اينكه خوشبختانه بازار ارز از وضعيت با ثبات و پايداري برخوردار است و اينگونه القائات در شرايط و وضعيت با ثبات آن تغييري ايجاد نمي‌كند تاكيد دارد كه در شرايط موجود هيچ عاملي نمي‌تواند تاثير مهم و معني‌داري در شرايط با ثبات بازار ارز داشته باشد و اگر قرار باشد تزلزلي در ثبات و آرامش اين بازار ايجاد شود در روزهاي هيجاني قبل از انتخابات قاعدتا زمينه بروز بيشتري دارد كه خوشبختانه در همين روزها نيز مانند سال‌هاي اخير شاهد استمرار آرامش و ثبات در اقتصاد و بازار هستيم.

رييس شوراي پول و اعتبار رويكرد حرفه‌يي بانك مركزي و توجه به مباني و مفاهيم اقتصاد مقاومتي را موجب پايداري آرامش و ثبات مثال‌زدني در اقتصاد و بازار ارز (حتي پس از افت شديد قيمت نفت در سال‌هاي اخير) دانسته و گفته كه اين دستاوردي مهم و غيرقابل‌انكار در اقتصاد كشور است. بنابر توضيحات سيف، بانك مركزي به عنوان متولي قانوني بازار ارز در آينده نيز با استمرار رويكرد حرفه‌يي خود مقتدرانه از ثبات و آرامش اين بازار دفاع خواهد كرد از اين‌رو به مردم اطمينان داده مي‌شود كه در اين خصوص جاي هيچگونه نگراني نيست و به اين شايعات بي‌اساس توجهي نكنند.

 كاهش عرضه ارز در صرافي‌ها

در همين حال، به گزارش فارس، صرافي‌ها در چند روز اخير فروش ارز را محدود كرده‌اند و علت آن توقف يا محدوديت در عرضه ارز توسط صرافي‌هاي بانك‌ها (ارز مداخله‌يي بانك مركزي) اعلام شده است. زيرا اگر صرافي بانك‌ها ارز عرضه كنند صرافي‌هاي بازار آزاد نيز عرضه ارز خواهند داشتدر چند روز اخير اغلب صرافي‌ها در واكنش به تقاضاي ارز مي‌گويند: فعلا فروش نداريم. اين تصميم به صورت همه‌جانبه از سوي صرافان اتخاذ شده و تقريبا اغلب صرافان ارز نمي‌فروشند. در اين باره يكي از صرافان گفت: سه روز است كه وضعيت اين‌گونه است. به روال قبل نيست و عرضه ارز به‌شدت محدود شده است. بانك مركزي اعلام فروش نكرده و صرافي‌ها هم منتظر اعلام فروش هستند. طبق روالي كه بانك مركزي براي مديريت بازار اعمال مي‌كند، ارز از طريق صرافي‌هاي بانك‌ها به صرافي‌هاي مجوزدار تزريق مي‌شود اما اگر صرافي‌هاي بانك‌ها دست نگه داشته‌ و عرضه را متوقف كنند، صرافي‌ها نمي‌توانند ارز بفروشند. وي با بيان اينكه هم‌اكنون قيمت‌ها در بازار ارز دچار نوسان شده است، گفت: در حالي كه قيمت‌ها حدود 3760 تومان است، در صرافي‌ها از ارز بالاي 3790 تومان صحبت مي‌شود. تا صرافي‌هاي بانك‌ها ارز نفروشند، صرافي‌ها هم ارز نمي‌فروشند. در ماه‌ها و هفته‌هاي اخير اتفاق خاصي در جريان ورودي و خروجي ارز رخ نداده و بهاي نفت هم تغيير چنداني نداشته است. اما مشخص نيست كه به چه دليلي عرضه ارز محدود شده است.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =