صدور گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده بازنگری شد

  تاریخ چاپ:1396/02/23


شرایط و مراحل صدور گواهینامه ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده بازنگری و بخشنامه‌های مالیاتی در این بخش تجمیع شد.

به گزارش «ایبِنا» در جلسه چهاردهم هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار (موضوع ماده 57 قانون رفع موانع تولید) مورخ 18/ 02/ 1396، مشکلات فعالین بخش خصوصی درخصوص نحوه صدور گواهی ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده مورد بررسی قرار گرفت و بخشنامه‌ها، شرایط و مراحل صدور گواهینامه به همراه سقف زمانی صدور این مجوز با هدف بهبود محیط کسب و کار بازنگری شد.در این جلسه که با حضور اعضای هیات مقررات‌زدایی متشکل از نمایندگان قوای مقننه، قضائیه، دولت، اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف و سازمان امور مالیاتی به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، کلیه بخشنامه‌های مالیاتی در این‌خصوص بررسی و به‌صورت یک بخشنامه تجمیعی مصوب شد. در این بخشنامه تجمیعی شرایط به شرح ذیل تسهیل شد:

مودیان به منظور ثبت نام فقط به سامانه www.tax.gov.ir مراجعه کرده و نیاز به بارگذاری اطلاعات در سامانه دیگری نخواهند داشت.

همچنین مدارک مالیاتی مورد نیاز صدور گواهی به ارائه اظهارنامه‌های دوره مشمولیت که تا زمان ثبت‌نام اظهار نشده تقلیل یافت. مدت اعتبار گواهی مودیان حائز شرایط جدید برای بار اول به شش ماه افزایش یافت. مدت اعتبار گواهی برای افرادی که بدهی مالیاتی خود را پرداخت یا ترتیب پرداخت داده‌اند، 12 ماه تعیین شد. از سویی، مدت اعتبار گواهی برای مودیان خوش‌حساب به 24 ماه افزایش یافت.

بر پایه این گزارش، مدت زمان صدور گواهینامه به 7 روز کاهش یافت و به منظور تسریع در صدور گواهینامه، مودیان می‌توانند از یک ماه قبل از پایان انقضای اعتبار نسبت به تمدید آن درخواست خود را ارائه کنند.در صورت لغو اعتبار گواهینامه مودی، معاملات مودی مشروط به احراز اصالت مبتنی بر حسابرسی مالیاتی، تا تاریخی که اعتبار لغو نشده است، قابل قبول است.برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دبیرخانه هیات مقررات‌زدایی به نشانی www.bei.mefa.ir مراجعه کنند.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =